Kategoria:

Technologia

Reklama

Specjaliści ze szwajcarskiej firmy Empa opracowali technologię tworzenia świecących drzew. Ich celem jest zapewnienie miastom pasywnego źródła światła, które działa bez zużycia energii. Nie gwarantują zbyt wiele, ale możliwe będzie spacerowanie po parkach i ścieżkach bez korzystania z dodatkowego oświetlenia.

Zasada działania takich lamp opiera się na naturalnej zdolności niektórych gatunków grzybów do świecenia. Wadą jest to, że następuje to w procesie absorpcji masy drzewnej, więc każde takie źródło światła jest jednorazowe i ma ograniczony czas działania. Zadaniem naukowców było wybranie takich gatunków drewna i grzybów, które zapewniłyby maksymalny czas trwania luminescencji.

Strony: 1 2

Reklama

Wiele osób wciąż pamięta czasy pandemii, kiedy miliony ludzi w narzuconej sobie izolacji szukały czegoś do zajęcia, tworząc najbardziej niezwykłe „domowe” urządzenia. Pandemia należy już do przeszłości, ale chęć wymyślania pozostaje.

Startup Growl zaprezentował elektroniczny trenażer bokserski ze sztuczną inteligencją opartą na silniku Unreal Engine. Trenażer jest wyposażony w projektory, które wyświetlają naturalnej wielkości obraz trenera na wypukłej powierzchni worka.

Technologia śledzenia ruchu gromadzi informacje o sprawności i technice użytkownika oraz dostarcza podsumowanie danych.

Strony: 1 2

Reklama

Na liście nowych programów badawczych Mercedesa znalazł się projekt „farby słonecznej” – specjalnej powłoki, która generuje energię pod wpływem światła słonecznego. Pomysł nie jest nowy i nie znalazł jeszcze komercyjnego zastosowania, ale Mercedes twierdzi, że im się uda. Zamierzają bowiem malować samochody elektryczne w całości.

Jest to najprawdopodobniej chwyt reklamowy, ponieważ zwiększona powierzchnia umożliwia zademonstrowanie bardziej atrakcyjnych osiągów. W przypadku samochodu elektrycznego o powierzchni 11 metrów kwadratowych, powłoka o wydajności 20% wygeneruje wystarczającą ilość energii do przejechania 12 tysięcy kilometrów w klimacie Stuttgartu, jeśli pogoda będzie bezchmurna przez cały czas. Dla Pekinu jest to już 14 tysięcy kilometrów, a w słonecznym Los Angeles możliwa jest jazda przez cały rok bez ładowania baterii – przebieg wyniesie nawet 20 tysięcy kilometrów.

Mercedes nie precyzuje, o jakim materiale mowa. Wiadomo, że powłoka ma grubość 5 mikrometrów i waży 50 gramów na 1 metr kwadratowy powierzchni. Nie zawiera drogich pierwiastków ziem rzadkich, jest znacznie tańsza w produkcji niż panele słoneczne, a ponadto nadaje się do recyklingu. Na tej podstawie możemy założyć, że mówimy o perowskicie, zwłaszcza że podobne projekty pracowały z nim już wcześniej.

Strony: 1 2

Reklama

Kanadyjska firma Plantaform zaprezentowała na targach CES 2025 zautomatyzowany mini-ogród wykorzystujący technologię hydroponiki mgiełkowej. Został on stworzony specjalnie dla astronautów NASA, aby mogli uprawiać warzywa na pokładzie stacji kosmicznych.

O jego wydajności świadczą liczby: zużywa 98% mniej wody niż tradycyjne ogrodnictwo, 30-50% mniej niż systemy hydroponiczne i 10% mniej niż rośliny aeroponiczne.

Aby założyć mini-ogród, należy umieścić w nim kilka pojemników, z których każdy zawiera zestaw nasion. Pożywką dla roślin jest wełna mineralna, która zastępuje glebę. Następnie urządzenie napełnia się wodą i specjalnym proszkiem odżywczym do dwóch pojemników w górnej części.

Strony: 1 2

Reklama

Zaawansowana technologia stworzona przez naukowców z University of Texas w Austin tworzy realistyczne obrazy na podstawie nagrań dźwiękowych miejskich i wiejskich ulic. Niezwykła sieć neuronowa wykazuje niezwykłą dokładność.

System jest szkolony na ogromnym zestawie klipów audiowizualnych i jest w stanie zidentyfikować obiekty na obrazie odpowiadające określonym dźwiękom.

Wyniki badań pokazują, że ludzie mogą poprawnie zidentyfikować wygenerowany przez system obraz z nagrania audio wśród innych obrazów z dokładnością do 80 procent.

Strony: 1 2

Reklama